7 arsyet pse ju duhet një VPN me Kodi

do-i-nevojën-VPN-per-kodi

Shumë herë, më është bërë një pyetje, “A kam nevojë për VPN për Kodi”? Dhe përgjigjja ime është gjithmonë “Po”, ju duhet të përdorni një VPN kur transmetoni në Kodi.


Kjo thjesht nuk do të thotë që Kodi nuk do të kandidojë pa një VPN. Do të thotë thjesht se shumë varet nga ajo që po transmeton.

Për shembull, 70% e përdoruesve të Kodi transmetojnë përmbajtje falas që janë ndryshe në dispozicion për shumë para.

Por duke qenë se shikimi i përmbajtjes falas mund t’ju shqetësojë, përdorimi i VPN më i mirë për Kodi është një mënyrë e provuar për të fshehur aktivitetin tuaj në internet nga ISP-të dhe Qeveria.

Për ta mbajtur këtë në mendje, unë kam diskutuar 7 arsye të mira pse ju duhet një VPN me Kodi.

Farë është një VPN?

Një VPN (Virtual Private Network) është një mjet ose një program privat i intimitetit që mban të gjitha të dhënat tuaja të koduara në një tunel që rrjedh përmes internetit.

Pasi të jeni lidhur me një VPN, të gjitha të dhënat tuaja mbeten anonime për ISP-të, hakerat, qeverinë dhe të gjithë të jashtmit.

Gjithçka fillon me adresën tuaj IP. Një VPN fsheh plotësisht adresën tuaj IP dhe ju cakton me një adresë IP nga një prej serverëve të saj.

Në një kohë, ka mijëra përdorues që përdorin të njëjtën IP. Pra, është e pamundur të gjurmosh atë që po bën në internet, gjë që teknikisht e bën të pamundur të këputesh.

7 arsyet pse keni nevojë për një VPN për Kodi

Arsyeja # 1 e mban privatisht transmetimin tuaj

Anonymous-streamingSiç thashë më herët, Kodi ju ndihmon të transmetoni falas Filma, Shfaqje TV, TV Live dhe Sporte Live me shtesa të palëve të treta që janë krijuar nga zhvilluesit e pavarur.

Tani, nëse shikoni ndonjë përmbajtje falas, çfarë mendoni se do të bëjë Ofruesi i Shërbimit tuaj të Internetit? Do t’ju dërgojë letra paralajmëruese, natyrisht.

Për ta mbajtur streaming Kodin tuaj privat, do t’ju duhet një VPN. Sapo të instaloni një VPN dhe më pas të përdorni Kodi, ajo do të rrjedhë ashtu si ishte duke transmetuar më parë, por vetëm private këtë herë.

Arsyeja # 2 Bëhu anonim në çfarëdo që të bësh në internet

Anonymous-OnlineNëse jeni duke transmetuar falas në Kodi, atëherë bëjeni atë me anonimitet të plotë. Nëse po shfletoni internetin, atëherë bëni atë me intimitet të plotë.

Me pak fjalë, pse dikush do ta dijë se çfarë po bëni përmes internetit? Kjo është e drejtë! Merrni kontrollin e privatësisë tuaj në internet dhe qëndroni plotësisht anonimë në internet.

Pavarësisht qoftë ky celular, kompjuter apo konzoll lojrash, VPN ju ka mbuluar. Surfshark VPN ka aplikacione për të gjitha pajisjet dhe platformat.

Arsyeja # 3 Zhbllokoni TV Live Kodi Shtesat

Unblock-addonsKa shtesa Kodi që transmetojnë Filma dhe Shfaqje TV, dhe më pas ka shtesa Live TV që transmetojnë kanale televizive Live nga e gjithë bota.

Edhe pse këto kanale janë falas për tu parë, ato janë gjeo-kufizuara. Për shembull, nëse doni të përdorni kanalet nga Spanja dhe gjendeni në SH.B.A., atëherë nuk do të keni mundësi të transmetoni.

Ju do të duhet një VPN për këtë. Duke u lidhur me një server të Spanjës, atëherë do t’ju lejohet të shikoni atë kanal. E njëjta gjë vlen për çdo kanal të vendit që dëshironi të transmetoni.

Arsyeja Nr. 4 Gëzoni Shpejtësinë më të Lirë

fast-speedKnowledgeshtë njohuri e zakonshme tani që VPN ngadalëson shpejtësinë tuaj të internetit. Por pse po them që ndihmon në transmetimin e shpejtë?

Epo, fakti i çështjes është, kur transmetoni përmbajtje falas, ISP-ja juaj shpejton në mënyrë që të përballeni me probleme buffering.

Por nëse përdorni një VPN, mund ta fshehni aktivitetin tuaj të internetit nga ISP-ja juaj. Ata nuk do ta dinë nëse po shikoni ndonjë përmbajtje, nëse është falas ose jo.

Nëse nuk dinë se çfarë po shihni, ata nuk do të jenë në gjendje të rrisin shpejtësinë tuaj.

Arsyeja # 5 Mbrojtja ndaj Malware

mbrojtje-from-malwareMeqenëse jeni kaq thellë në instalimin e shtesës së palës së tretë, pothuajse harroni se ekziston një malware i mundshëm ose një virus që mund të instalohen me këto shtesa.

Sapo ky malware të futet brenda sistemit tuaj, të gjitha informacionet tuaja do të rrezikohen.

Mënyra më e mirë për të mbrojtur kundër malware është të merrni një VPN. Një VPN nuk do të lejojë asnjë malware të hyjë në sistemin tuaj, pavarësisht nëse është në formën e një shtese.

Arsyeja # 6 Mbrojtja ndaj Hackers

mbrojtje-from-hakeratKurdoherë që instaloni një aplikacion të palëve të treta, sistemi juaj bëhet i prekshëm nga hakmarrja. Arma e parë për çdo haker është të futet brenda sistemit ose pajisjes tuaj përmes mashtrimit për të klikuar ose shkarkuar sende të dyshimta.

Pasi të mbajë sistemin tuaj, të dhënat tuaja janë në kompromis, dhe kështu janë edhe informacionet tuaja personale, informacionet bankare, dhe më shumë.

Për të parandaluar hakerat, përsëri, do t’ju duhet një VPN. Një VPN do të krijojë një mur zjarri që do të jetë e pamundur të depërtohet edhe për një haker të aftë.

Arsyeja # 7 Shmangni Njoftimet Ligjore

Shmangni-ligjore-njoftimetNëse përdorni Kodi me shtesat e tij zyrtare Kodi, atëherë nuk duhet të shqetësoheni për çështjet ligjore. Sidoqoftë, përdoruesit e Kodi që përdorin shtesë të Kodit të palëve të treta mund të përballen me probleme ligjore.

Shumica e shtesave të palës së tretë Kodi ofrojnë përmbajtje falas që janë të disponueshme ndryshe për një kosto, kjo është arsyeja pse përdorimi i tyre është një rrezik i rëndësishëm.

Shumë përdorues të Kodit në Shtetet e Bashkuara janë arrestuar ndërsa disa kanë marrë njoftime ligjore. Për të shmangur ndonjë prej kësaj, thjesht merrni një VPN dhe bëhuni me të.

A është e sigurt të përdorni një VPN falas me Kodi?

VPN falas janë kudo. Të gjithë pretendojnë se kanë sigurinë më të mirë dhe pretendojnë të zhbllokojnë çdo shtesë, por kjo nuk është e vërtetë.

Problemi me VPN falas është, ata mbajnë regjistrat dhe u shesin të dhënat tuaja palëve të treta për shkëmbim të parave.

Ndërsa përdorni Kodi dhe po përpiqeni të zhbllokoni përmbajtjen e kufizuar, do t’ju duhet një VPN falas për Kodi që ka tipare të sigurisë së lartë dhe nuk i ruan regjistrat tuaj.

Rekomandohet të përdorni një VPN që mbulon të gjitha nevojat tuaja të sigurisë dhe transmetimit. Edhe disa nga ofruesit e lirë VPN të disponueshëm janë në të vërtetë ofruesit e VPN me pagesë, që kanë një plan falas me karakteristika të kufizuara.

Ofruesit e tjerë falas VPN nuk janë të besueshëm me asnjë kusht. Ata mbajnë regjistrat, kanë adresën e IP dhe problemet e rrjedhjes së DNS dhe nuk mund të qasen në përmbajtjen e kufizuar.

Ata gjithashtu mund të ngadalësojnë media player-in tuaj ose kutinë e TV, duke ju lënë të irrituar. Gjithashtu, nuk mund të përdorni Kodi me një shtesë shtesë VPN të instaluar në të, dhe gjithmonë do të duhet ta ekzekutoni atë në sfond.

Ju gjithashtu mund të përballeni me disa çështje me luajtësin tuaj të mediave pasi mund të fillojë të mbetet ose të përplaset.

Largimet kryesore

Ka një nevojë në rritje për një VPN si kurrë më parë. Krimet e sigurisë në internet janë rritur në një masë të jashtëzakonshme, kjo është arsyeja pse mbajtja e identitetit tuaj në internet është bërë thelbësor.

Përdorimi i Kodi ose transmetimi i përmbajtjes së tij zakonisht nuk kërkon një VPN, por nëse doni të qëndroni të mbrojtur në internet dhe të mbani adresën tuaj IP të fshehur, do t’ju duhet një VPN.

Një VPN mban të fshehur trafikun tuaj të internetit në një tunel të koduar, dhe ai mbetet i mbrojtur nga sytë e ISP-ve, Hakerëve dhe Qeverisë.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map