Kodi on Roku: Mësoni si të vendosni Kodi në Roku Stick, Ultra dhe Roku Express

A jeni një geek streaming dhe po pyesni nëse ekziston një mënyrë e përdorimit të Kodi në Roku?


Epo, ne kemi të gjitha përgjigjet për ju! Kaloni nëpër këtë udhëzues dhe eksploroni se si mund të instaloni Kodi në Roku, kufizimet, kanalet dhe shumë më tepër.

Farë është Roku?

Roku është një shumëllojshmëri e pajisjeve streaming që janë prodhuar dhe dizajnuar nga Roku Incorporation. Kjo i lejon dashamirët e transmetimit të transmetojnë përmbajtjen e tyre të dëshiruar nga kudo, duke përdorur këto pajisje. Ajo ka një numër aplikimesh të para-instaluara për transmetim dhe shikim të filmave dhe shfaqjeve televizive. Aplikimet përfshijnë Hulu, Fubo TV, Showtime Redbox, RT, SiriusXM, Showtime, Sling TV, TVLuux, Tubi TV, TuneIn Radio, TheBlaze, Time Warner Cable, Vmedia, Xfinity, Vudu, WWE Network etj..

Të gjitha këto aplikacione kërkojnë abonim për transmetim por cilësia që ata ofrojnë është e mahnitshme dhe ia vlen të paguani. Përkundër të gjitha akuzave të kërkuara për transmetim, njerëzit ende zgjedhin Roku për shkak të ofrimit të përvojës së tij cilësore.

A është Kodi mbi Roku?

Jo në të vërtetë! Kodi nuk mund të instalohet drejtpërdrejt në Roku, pasi sistemi operativ i përdorur nga Roku është një sistem i personalizuar Linux i quajtur Roku OS. Edhe dyqani i kanaleve të Roku nuk ka Kodi në bibliotekën e tij. Kodi është vetë një lojtar streaming që është në dispozicion në shumë platforma por mjerisht, ai nuk është i disponueshëm në Roku.

Kodi vs Roku

Kodi duke qenë një program i nivelit të lartë streaming është bërë zgjedhja më e mirë e geeksimeve streaming në të gjithë botën. Jo vetëm kaq, Kodi ka qenë një pikë shumë e diskutuar edhe në titujt! Për shkak të fushatave dhe politikave të nisura globalisht kundër tij për shkak të shqetësimeve të shkeljes së intimitetit. Sidoqoftë, Kodi ka shumë më tepër për të ofruar se çdo platformë tjetër streaming.

Fakti që Kodi është një program streaming, ndërsa Roku është në të vërtetë një pajisje streaming, krahasimi i këtyre dy nuk do të ishte i rëndësishëm. Roku është një lojtar i nivelit të lartë të rrjedhës dhe ka shumë potencial. Përdorimi i Kodi do të ishte padyshim një zgjedhje më e mirë për adhuruesit e streaming, sepse ofron edhe përmbajtjen falas dhe përmbajtjen e paguar (duke iu referuar shtesave zyrtare dhe jozyrtare të Kodit, pavarësisht nga sjellja e tyre piraterike). Kjo është ajo që i mungon Roku, pa asnjë përmbajtje falas.

Jo çdo përdorues zgjedh përmbajtjen e paguar dhe ky është një fakt që duhet të merret në konsideratë gjatë ofrimit të një shërbimi. Për më tepër, nuk është një gjë e mençur dhe e lehtë të ofrosh përmbajtje cilësore falas pa asnjë tarifë abonimi.

A mund ta shkarkoj Kodi për Roku ?

Asnjë pengesë nuk mund të ndalojë geekset e transmetimit që të tejkalojnë kufizimet e një pajisje transmetimi. Faleminderit të gjithë geeksëve që zbuluan këtë hile të përdorimit të Kodi në Roku, duke u mundësuar vëzhguesve të shumtë dhe pronarëve të Roku në personalizimin e pajisjeve të tyre Roku.

Pavarësisht që Kodi nuk është i disponueshëm në Roku ose nuk mbështetet nga Roku, ekziston një mënyrë për të instaluar Kodi në Roku dhe ne kemi përpunuar procedurën e plotë në këtë udhëzues.

Metoda të ndryshme për vendosjen e Kodi ose XBMC në Roku

Këtu janë dy mënyrat si mund të përdorni Kodi në Roku duke përdorur dy platforma të ndryshme, shikoni:

 Si të merrni Kodi në Roku duke përdorur PC Windows ?

Pajisja ose platforma më themelore dhe e përdorur zakonisht për Kodi është Windows. Prandaj, ne kemi siguruar këtë metodë të instalimit të Kodi në Roku duke përdorur Windows PC. Ndiqni këto hapa siç ilustrohen:

 1. Boot PC-në tuaj dhe shkoni te Start menuja.
 2. Nga Shiriti i kërkimit të Windows, kërko “Cilësimet e pajisjes”.
 3. Klikoni mbi Shtoni pajisjen.
 4. Do të shihni shumë mundësi në formën e listës, klikoni mbi Roku 3 dhe do të shtohet si pajisja juaj e transmetimit.

Pasi të keni ndjekur këto hapa, mund të hyni në Kodi në pajisjen tuaj Roku duke e hedhur ekranin. Hedhja e ekranit do t’ju lejojë të shikoni filmat, videot tuaja të preferuara dhe shumë më tepër në pajisjen tuaj Roku. E thjeshtë, nuk është ashtu?

Si të merrni Kodi në Roku duke përdorur TV Smart Android ?

Këtu është një metodë tjetër për instalimin e Kodi në Roku duke përdorur TV tuaj të zgjuar android dhe kjo bëhet përmes pasqyrimit të ekranit. Ndiqni këto hapa:

 1. Instaloni Kodi në TV Smart Android tuaj.
 2. Tani drejtohuni tek Roku 3 ekran në shtëpi.
 3. Klikoni mbi Cilësimet > Klikoni mbi Përditësimi i sistemit dhe azhurnoni pajisjen tuaj në Roku Software Build 5.2 ose në një version të azhurnuar.
 4. Shko prapa ne Cilësimet > Klikoni mbi Ekran pasqyre alternativë.
 5. Rom këtu, Aktivizo pasqyrimin në ekran e Roku juaj > Kliko Ne rregull.

Si të instaloni eksodin në Roku

Për instalimin e shtesës Exodus Kodi në Roku, nuk do të duhet të ndiqni ndonjë procedurë të veçantë. Vetëm ndiqni udhëzuesin tonë “Si të instaloni Shtesën Exodus Kodi” dhe ta instaloni atë në pajisjen kryesore të hedhjes / shqyrtimit që po përdorni p.sh. në TV Smart Android tuaj ose PC-në tuaj Windows.

Kanalet Kodi Roku

Gjëja më e mirë në lidhje me Roku është që ajo ka dyqanin e vet për kanale të njohura si Roku Channel Store. Një gjë tjetër interesante është se disa kanale Roku që kanë shtesat e tyre Kodi. Këtu janë disa kanale Kodi Roku që duhet t’i provoni patjetër:

 1. Viewster
 2. IPlayer BBC
 3. VEVO
 4. NHL
 5. Snagfilms

Si të përdorni versionin Kodi Leia 18.5 ose më të ulët në Roku Streaming Stick, Ultra dhe Roku Express

Nuk ka rëndësi se cili version i Roku po përdorni, versioni Kodi që keni instaluar në pajisjen tuaj të hedhjes ka rëndësi. Nëse jeni duke e hedhur Kodin në Roku tuaj përmes PC-it tuaj të Windows, atëherë duhet të mbani të azhurnuar versionin tuaj Kodi në Windows tuaj. Mund ta instaloni versionin 17 të Kodi Krypton në Roku duke instaluar versionin Kodi Krypton 17.6 në PC tuaj Windows ose TV inteligjent tuaj Android.

Si të përdorni Kodi Jarvis versionin 16 ose më të lartë në Roku Streaming Stick, Ultra dhe Roku Express

Siç u diskutua më herët, versioni Kodi në pajisjen tuaj kryesore të hedhjes / skrinimit është pika shqetësuese sepse Kodi juaj nuk është i instaluar në të vërtetë në Roku por është duke u hedhur nga TV juaj inteligjent Android ose PC-i juaj Windows. Prandaj, instaloni Kodi Jarvis versionin 16 duke ndjekur hapat e përmendur në ky udhëzues, në pajisjen tuaj për ta instaluar atë në Roku.

Shtesa më të mira Kodi në Roku

Këtu janë 10 shtesat më të mira të Kodit që duhet të përdorni në Roku:

 1. marrëveshje
 2. larfim në masë
 3. Sportet e filluara
 4. Gurzil
 5. placentë
 6. Djall sportiv
 7. Neptuni në rritje
 8. FireCat
 9. inkursion
 10. DAZN

Pajisjet alternative Roku Për Kodi

 1. Kodi në Windows
 2. Kodi në Raspberry Pi 
 3. Kodi në iPad
 4. Kodi në Firestick
 5. Kodi në Apple TV
 6. Kodi në Xbox One
 7. Kodi në Nvidia Shield

Kodi Alternativa Për Roku

Megjithëse unë gjithmonë rekomandoj çdo dashnor të rrjedhës të përdorë Kodi për shkak të mjetit të tij unik, nëse kërkoni ndonjë alternativë për Kodi, unë do të sugjeroja sa vijon:

 1. Stremio
 2. Plex
 3. Terrarium TV
 4. Emby
 5. Mbush

Kodi në FAQ Roku

Kur provoni të instaloni diçka në një mënyrë të hutuar, gjithmonë ka disa shqetësime që mund të lindin në mendjen tuaj. Këtu janë disa FAQ të bëra zakonisht:

Mund ta Jailbreak Roku?

Përgjigja për këtë pyetje është thjesht “Jo”. Të jailbreak një pajisje streaming do të thotë të modifikosh / rregullosh një pajisje në atë mënyrë që të mund të kryente përtej barrierave dhe kufizimeve të aksioneve të saj..

Gjëja me Roku është që prodhuesi i saj e ka dizajnuar në atë mënyrë që ju nuk mund ta bëni atë me burg. Sidoqoftë, nëse doni të shkoni përtej veçorisë së saj të aksioneve, përdorimi i Kodi është alternativa më e mirë për ju.

Në vend që të mendoni për të përdorur shërbime të rrezikshme PPV, ju lehtë mund të transmetoni filma falas, shfaqje TV, TV live dhe sporte përmes shtesave të Kodi.

A është e mundur për të marrë Kodi në Roku duke përdorur pajisje iPhone / Mac?

Po, mund ta përdorni Kodi në Roku duke përdorur iPhone duke instaluar së pari Kodi në iPhone dhe pastaj duke e pasqyruar atë në pajisjen tuaj Roku.

Mund ta vendos Kodi në Roku pa kompjuter / pa pasqyrues të ekranit?

Jo, nuk ka asnjë metodë tjetër për të instaluar Kodi në Roku për shkak të ndërlikueshmërisë së sistemit të saj.

Si mund ta pasqyroj telefonin tim tek Roku ?

Nëse telefoni juaj ka mundësinë e pasqyrimit të ekranit, atëherë nuk do të jetë një problem si në ditët e sotme, shumë telefona inteligjentë e kanë këtë veçori. Në rast se telefoni juaj nuk ka opsionin për pasqyrimin e ekranit, mund të instaloni një kërkesë të palës së tretë për të aktivizuar këtë funksion.

Fjalët përfundimtare

Roku është një gjë e shkëlqyeshme për ta provuar dhe çdo geek streaming e di atë. Qershia në krye është duke e Kodi në Roku, duke transmetuar pa përmbajtje përmbajtjen tuaj të preferuar duke bashkëpunuar dy nga platformat më të mira të transmetimit në dispozicion në të gjithë botën. Pavarësisht se nuk janë zyrtarisht të disponueshëm në Roku, geeks kanë gjetur mënyrën për të lejuar që Kodi të pushtojë në botën Roku.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map