Si të Konfiguroni LibreELEC OpenVPN në Kodi / Raspberry Pi / Amazon Fire TV

Po kërkoni një mënyrë për të instaluar LibreELEC VPN ose informacione në lidhje me të ose pyesni veten pse ju duhet një VPN për Kodi?


Ju keni ardhur në vendin e duhur! Bëni një shëtitje në udhëzuesin tonë dhe mësoni të gjitha gjërat e rëndësishme që ju duhet të dini në lidhje me VPN më të mirë për Kodi që mund të përdorni me LibreELEC.

Duke qenë një pirun i Kodi, LibreELEC përdoret për të gjitha pajisjet, përfshirë Raspberry Pi dhe Amazon Fire TV Stick, ku mund të instaloni lehtësisht LibreELEC VPN për të siguruar pajisjen tuaj nga kërcënimet e jashtme. LibreELEC OpenVPN gjithashtu do të fshehë adresën tuaj IP dhe do t’ju lejojë të shfletoni në internet me liri.

Ofruesit më të mirë LibreELEC VPN të vitit 2020

Pas hulumtimeve të gjera ne kemi zgjedhur VPN-të më të mira për LibreELEC. Analiza jonë u bazua në politikën log, encryption dyfishtë të të dhënave, numrin e serverëve dhe faktorë të tjerë. Dhe mbi të gjitha lehtësinë me të cilën secila prej këtyre VPN më të mirë për transmetim mund të lidhet me LibreELEC.

Ofruesit VPNCriceOfferWebsite
PureVPN $ 10,95 $ 2.91 muajsh

Ofertë speciale: 73% Ulje

Vizitoni sitin
Lexoni Shqyrtimin
Surfshark 11,11 $ 1,99 $ muaj

Oferta speciale: 83% Ulje

Vizitoni sitin
Lexoni Shqyrtimin
Cyberghost 12,99 $ 2,75 $ muaj

Zbritje 83%

Vizitoni sitin
Lexoni Shqyrtimin
ExpressVPN 12,95 $ 8,32 $ muaj

35% Zbritje

Vizitoni sitin
Lexoni Shqyrtimin

Si të vendosni LibreELEC VPN në Raspberry Pi në 5 hapa

 1. Lidhu me Pajisjen LibreELEC përmes SSH

Në hapin e parë, ne kemi nevojë për të konfiguruar skedarin për VPN në pajisjen tuaj LibreELEC dhe për këtë ne kemi nevojë për të shkarkuar skedarët e konfigurimit. Ka dy mënyra për ta bërë këtë. Ose mund të shkarkoni skedarët dhe më pas të përdorni një pajisje USB për të kopjuar skedarët në pajisje, ndërsa ekziston gjithashtu një hap i thjeshtë ku direkt të shkarkoni skedarin në pajisjen tuaj përmes ndihmës së Secure Shell (SSH). 

Për të shkarkuar drejtpërdrejt skedarin në pajisjen tuaj përmes SSH, mund t’ju duhet të hapni Kodi > Shko tek Cilësimet > zgjedh Informacioni i sistemit > dhe klikoni në rrjet

Shkruajeni adresën tuaj IP për pajisjen tuaj LibreELEC diku dhe SSH në pajisje duke përdorur një klient SSH. Ne ju rekomandojmë PuTTY.

Libreelec openvpn

Instaloni PuTTY në pajisjen tuaj dhe shkruani adresën IP në fushën ku thotë “Emri i hostit” dhe pastaj kliko Hap.

Tani, do t’ju kërkohet të shkruani login dhe fjalëkalimin. Ju mund të përdorni letrat kredenciale si më poshtë:

Emri i përdoruesit: rrënjë

fjalëkalimi: libreelec

 1. Shkarkimi i skedarëve

Tani shkarkoni dy skedarët në drejtorinë tuaj duke klikuar në lidhjet më poshtë:

Për Shtesën e Shërbimit VPN Manager Shtesë klikoni Këtu

Për skedarin e konfigurimit MPV OpenVPN klikoni Këtu

 1. Redaktimi i skedarëve të konfigurimit të LibreELEC OpenVPN

Shkoi te Storage / MPNVPN.ovpn

Tani do të jeni në gjendje të shihni përmbajtjen e skedarit të konfigurimit si më poshtë:

1klient
2SERERNAME e largët
3remote Autentifikimi i serverit në internet TLS ‘
4dev tun
5proto udp
6porti 1194
7rezolucion-rigjykoni pafund
8nobind
9vonesa në rrugë 2
10memec-sërish-Paralajmërimet

Tani ju duhet të zëvendësoni fjalën “SERVERNAME” me emrin e serverit që po përpiqeni të lidhni d.m.th. GBR.mypn.co

Ju mund t’i referoheni listës së plotë të emrave të serverëve këtu.

 1. Instalimi i shtesës VPN Manager

Tani hap Kodin > Klikoni Shtesa > Ikonë e Instaluesit të Paketave > Instaloni nga skedari zip > Tani gjeni skedarin VPN-Manager-2.4.0.zip të cilin e keni shkarkuar në hapin e dytë.

 1. Lidhja me LibreELEC VPN

Pasi të jetë instaluar shtesa, do të shfaqet një kuti që do të lexojë Cilësimet- VPN Manager për OpenVPN.

konfigurim libreelec openvpn

Zgjidhni ofruesin tuaj Libreelec VPN nga lista dhe shkruani emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin, dhe klikoni PO për të vazhduar.

Tani mori Install nga opsioni i skedarit zip > Navigoni skedarin e konfigurimit nga pajisja juaj, d.m.th. MPNVPN.ovpn

Nëse kërkon që të azhurnoni skedarin .ovpn klikoni Po dhe vazhdoni. Por nëse kërkon që të riemërtoni skedarin, klikoni JO.

Tani klikoni në skedën Lidhjet VPN > Lidhja e parë e VPN > Zgjidhni profilin e MPNVPN. Lidhja do të fillojë automatikisht kur të lidheni me pajisjen herën tjetër.

Do të shihni ekranin e mëposhtëm pasi të përfundojë vërtetimi i lidhjes. Zgjidhni OK dhe kthehuni në Ekranin bazë. Tani do të keni mundësi të përdorni përmbajtjen e mediave nga pajisja juaj.

libreelec vpn mjedër pi

Si të instaloni LibreELEC VPN në Amazon Fire TV në 7 hapa

Për instalimin e LibreELEC VPN në Amazon Fire TV, duhet të keni një ruter. Pa një ruter nuk mund ta instaloni në pajisjen FireTV. Ndiqni hapat e mëposhtëm:

 1. Hapni shfletuesin në internet > Shtypni adresën e portës në ruterin tuaj (p.sh. 192.168.XX.XX).
 2. Tani shkoni te Parametrat ose Cilësimet e Avancuara > Klikoni në WAN.Librelec VPN në Amazon Fire TV
 3. Zgjidhni PPTP në Llojin e lidhjes WAN.
 4. Në Cilësimet WAN DNS më poshtë, pyesni ofruesin tuaj për cilësimet SmartDNS.libreelec vpn cilësime të përparuara
 5. Vendosni Emrin dhe Fjalëkalimin tuaj nga ofruesi juaj.setup libreelec vpn amazon tv zjarri
 6. Tani lëvizni poshtë tek opsioni “Kërkesë speciale nga ISP” dhe shkruani adresën e serverit për çdo vend së bashku me emrin.cilësime falas tv zjarre amazon
 7. Klikoni Aplikoni pasi të keni mbaruar dhe të kënaqeni!

Si të instaloni VPN në LibreELEC

Mund të instaloni VPN në Kodi në LibreELEC duke ndjekur këto hapa të thjeshtë:

 1. hapur Kodi > Klikoni mbi settings (ikonë e ingranazheve) > zgjedh Cilësimet e sistemit
 2. Klikoni në Add-ons opsion dhe ndez Burime të panjohura > Kthehu te menuja e cilësimeve
 3. hapur Menaxher i Dosjeve > Klikoni dy herë në Shto Burimin alternativë > Klikoni aty ku thotë <Asnje> dhe shtypni këtë URL https://github.com/Zomboided/repository.zomboided.plugins/releases/tag/1.0.0 > Kliko Ne rregull > Emërtoni këtë burim të mediave si Zomboided dhe klikoni Ne rregull > Kliko Ne rregull përsëri për të mbyllur kutinë e dialogut.
 4. Kthehu përsëri në menunë kryesore dhe kliko në Add-ons tab
 5. Klikoni në ikonë kuti nga këndi i sipërm i majtë > Kliko Instaloni nga skedari zip alternativë > Shkoni poshtë në listë dhe zgjidhni Zomboided > Zgjidhni zomboided.plugins.zip > Prisni njoftimin.
 6. Tani klikoni në Instaloni nga depoja > hapur Depo e Shtesave Zomboided > Shko te dosja Shërbime > zgjedh Menaxher VPN për OpenVPN > Kliko instaloj > Prisni njoftimin.
 7. Një mesazh do të shfaqet duke kërkuar të konfiguroni një ofrues VPN > Klikoni OK dhe zgjidhni ofruesin tuaj të dëshiruar VPN > Hyni në shërbim duke përdorur letrat kredenciale me të cilat jeni regjistruar.

Vendosja e LibreELEC VPN nuk është aq e vështirë sa duket. Përdorimi i një sistemi të bazuar në Linux është kompleks por jo aq sa mund ta shihni. Tani mund të zgjidhni ndonjë prej shtesave tuaja më të mira të Kodit dhe të transmetoni pa asnjë kufizim.

Për të përfunduar gjërat lart

LibreELEC përdor etiketën “Vetëm OS mjaftueshëm për Kodi” dhe është piruni i Kodi me të cilin mund të përdorni shërbimin OpenVPN për t’u lidhur me internetin nga kudo në botë. LibreELEC mund të jetë një sistem operativ kompleks ose i kufizuar sepse i mungojnë karakteristikat kryesore të linjës, por është i përsosur për përdoruesit e Kodi.

Një sistem operativ që është krijuar vetëm për të ekzekutuar lojtarë të transmetimit të mediave si Kodi. Një nga gjërat më të mira që unë personalisht më pëlqen në lidhje me LibreELEC është se nuk kërkon disa syze të nivelit të lartë për t’u ekzekutuar. Ju mund të keni një pajisje të thjeshtë si Raspberry Pi dhe akoma mund të shijoni Kodi pa ndonjë sherr.

Një nga pengesat e mëdha që përmenda ishte se ju nuk mund të instaloni një VPN në LibreELEC pa e pasur Kodi. Për më tepër se kaq, unë personalisht do të rekomandoja të gjithë hapësit e telave për të provuar Kodin me LibreELEC VPN, pasi është një gjë e mahnitshme të kesh.

Në këtë udhëzues unë kam dhënë një proces të detajuar se si të vendosni LibreELEC VPN në Raspberry Pi, Amazon FireTV dhe Kodi. Prandaj, ndiqni hapat e sipërpërmendur dhe kënaquni.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map